Birleşik Krallık hükümeti 25 Nisan 2024 tarihinde, jet yakıtı karışımında 2030 yılına kadar en az %10 sürdürülebilir havacılık yakıtı (Sustainable Aviation Fuel) zorunlu kılma hedefini onayladığını duyurmuştur.

Yakıt, havacılık sektörünün emisyonlarının büyük çoğunluğunu oluşturmakta olup genellikle atık yağlar ve tarım artıkları gibi sürdürülebilir kaynaklardan üretilen sürdürülebilir havacılık yakıtı, havacılık endüstrisini kısa ve orta vadede karbondan arındırmaya yardımcı olabilecek temel araçlardan biri olarak görülmektedir. Sürdürülebilir havacılık yakıtı üreticileri, bu yakıtların geleneksel yakıtlara göre yaşam döngüsü sera gazı emisyonlarında %85’e kadar azalma sağlayabileceğini tahmin etmektedir. Ancak, hava yolu şirketlerinin sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanımını artırma çabaları, şu anda piyasada mevcut olan düşük tedarik ve geleneksel fosil yakıtlara kıyasla çok daha yüksek fiyatlar gibi önemli zorluklarla karşılaşmaktadır. Küresel olarak, sürdürülebilir havacılık yakıtı şu anda jet yakıt hacimlerinin %0.1’inden daha azını temsil etmektedir.

Yeni Birleşik Krallık duyurusu, hükümetin parlamento onayına tabi olarak Ocak 2025’te yürürlüğe girecek olan sürdürülebilir havacılık yakıtı zorunluluğunun bir parçasını oluşturmaktadır. Zorunluluk, hükümetin 2022’de başlattığı ve 2050’ye kadar net sıfır emisyonlu bir havacılık sektörüne ulaşmayı hedefleyen “Jet Zero” stratejisinin devamı niteliğindedir.

Bu strateji, sürdürülebilir havacılık yakıtlarının arz ve talebini hızlandırmayı, uçakların, havaalanlarının ve hava sahasının verimliliğini artırmayı, sıfır emisyonlu uçakların gelişimini desteklemeyi ve karbon piyasaları ve emisyon giderme teknolojilerini kullanarak kalıcı emisyonları dengelemeyi içeren öncelikli eylem alanlarını belirlemiştir.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı’na göre, hükümetin hedefleri, her yıl Birleşik Krallık hava yolu endüstrisine yaklaşık 1.2 milyon ton sürdürülebilir havacılık yakıtı tedarik edilmesini sağlayacaktır. SAF endüstrisinin ekonomiye 1.8 milyar sterlinin üzerinde katkıda bulunacağı ve 10,000’den fazla istihdam yaratacağı tahmin edilmektedir.

Plan kapsamında 2025’te yakıt karışımında %2 sürdürülebilir havacılık yakıtı ve 2040’da %22 sürdürülebilir havacılık yakıtı gibi ara ve uzun vadeli hedefler yer almaktadır.

Hükümet ayrıca planının tüketicilere ekstra bir maliyet oluşturmadan, fiyatları yönetmeye ve yolcuların bilet ücretlerine olan etkiyi minimize etmeye yardımcı olmak için bir inceleme mekanizması içermektedir.

Yeni zorunluluğa ek olarak, hükümet ayrıca sürdürülebilir havacılık yakıtı gelir garantisi sağlamak amacıyla bir dizi seçeneği değerlendiren bir danışma başlattığını duyurmuştur. Gelir garantisi mekanizması, sürdürülebilir havacılık yakıtı üreticilerine ve yatırımcılara endüstriye yatırım yapma konusunda güvence sağlamak için tasarlanmıştır. Danışma, Birleşik Krallık piyasasına tedarik edilen sürdürülebilir havacılık yakıtı için önceden belirlenmiş bir fiyat veya garantili bir satış fiyatı seçeneklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.